Calendar

сеп.
28
сб
1969 г. АНСАМБЪЛЪТ НА БЪЛГАРИЯ ПЕЧЕЛИ ПЪРВАТА СИ СВЕТОВНА ТИТЛА НА СВЕТОВНОТО ПЪРВЕНСТВО ВЪВ ВАРНА
сеп. 28 цял-ден
НА 28.09. 1969 г. АНСАМБЪЛЪТ НА БЪЛГАРИЯ ПЕЧЕЛИ ПЪРВАТА СИ СВЕТОВНА ТИТЛА НА СВЕТОВНОТО ПЪРВЕНСТВО ВЪВ ВАРНА
През 1969 на Световното първенство Варна (България) участват 44 индивидуални състезателки и 15 ансамбъла от 18 държави.
Кои са треньорките, извели българския ансамбъл, спечелил първото злато за България от Световно първенство:
ЮЛИЯ ТРАШЛИЕВА е родена на 3 февруари 1936 г. в Русе.
Тя е една от основателките на художествената гимнастика в България.
В същото време тренира и спортна гимнастика, влиза в НО по този спорт.
От 1956 до 1963 г. е шампионка на България по художествена гимнастика (8 пъти).
Участва в 1-то СП в 1963 и печели там бронзови медали в многобоя и в съчетанията с уред.
Участва в 3-то СП в състава на ансамбъла, който също печели бронзови медали.
Юлия Трашлиева поставя композицията на ансамбловите съчетания (НО) през 1967 и 1969
ЛИЛИЯ МИРЧЕВА е Първата треньорка на българския национален отбор, помощник треньор на ансамбъла, завоювал първата световна титла за България във Варна’69г.
Лилия Мирчева е лична треньорка на Мария Гигова в подготовката й за световните първенства през 1971 и 1973г., където спечелва абсолютните титли.
Лилия Мирчева си остава всепризната специалистка на българската и световната художествена гимнастика.
За състезателките от ансамбъла,
спечелил първата световна титла за България:
ДЕСПА КАТЕЛИЕВА Despa Katelieva – е родена на 27 ноември 1949 г във Варна,член на УС и директор на националните отбори отбор
Двукратна световна шампионка на ансамбъл 1969 г. и 1971 г.
Помощник-треньор и треньор на националния отбор на България – ансамбъл, в периода 1978 – 1984 г.
Под нейно ръководство момичетата от ансамбъла прославят достойно името на България – ЕП Мадрид 1978 г. – златен медал, ЕП Амстердам 1980 г.- златен медал, СП Мюнхен 1981 г. златен медал, СП Страсбург 1983 г. – златен медал, ЕП Виена 1984 г. – златен медал.
Треньор на националния отбор на Холандия (1986 – 1988 г.), Египет (1991 г.) и Норвегия (1994 – 1999 г.)
Съдия международна категория.
ВЕРА МАРИНОВА е родена на 26 август 1947г. Участничка в три световни първенства и носителка на две световни титли с националния ансамбъл
(1969 Варна и 1971 в Хавана).Дългогодишен спортен журналист към БНТ, чийто глас става истинска емблема за любителите на художествената гимнастика. г-жа Маринова–Аткинсън споделя „За мен художествената гимнастика бе и си остава едновременно страст, любов и хоби!“
През 2017г. за първи път легенди на гимнастиката бяха поканени да бъдат посланици на своя спорт по време на провеждането на Световното първенство. Легендарната спортна журналистка Вера Маринова също е сред поканените в тази комисия.
На въпроса: Какво си спомняте от времето, когато сте била състезателка? – Вера Маринова отговаря:
„Спомням си всичко друго, но не и “звездните мигове” от трите световни първенства, в които участвувах.
Спомням си ежедневния си маршрут от залата до дома, в който “задължителна спирка” за мен бе “Млечният Бар” на площад “Славейков”.
Лелите там започваха да приготвят мелбата с течен шоколад още щом ме зърнеха на вратата.
Спомням си и тренировъчните лагери във Варна, където по време на една от последните вечерни тренировка, седмица преди Световното първенство през 1969-та, в яда си от несправедлива забележка излязох през отворения прозорец и стоях в тъмното, сред съседното лозе докато ми мине яда; в Кюстендил, където през зимата направих по неволя, на леда, пред една чешма, почти каскадьорско изпълнение с приземяване на меките си части;
Белмекен, където за един следобед стъкмихме такъв спектакъл за персонала и другите отбори, че “ехото” го разнасяше в продължение на години;
в Созопол, където по време на белотни битки под чадърите, на плажа, съотборничките ми се молеха тайно да не им се падна за партньорка в играта – хем бях (и си останах) балък в тази (и всички подобни) игри, хем им развалях кефа с несериозното си отношение към тези “безмилостни” турнири.
Какво беше лицето на гимнастиката тогава?
Вера Маринова:
„В спортно-техническо отношение – тя бе по-примитивна от днес, най-вече по отношение на трудността на елементите и амплитудата на изпълнение,
но в художествено-творческо отношение – бе много по-въздействуваща от днес. В стремежа да се въведат педантични измерения, с цел по-обективно съдийство, художествената гимнастика всъщност загуби своята художественост. На най-високо равнище – тя се превърна в низ от “задължителни съчетания”, изпълнявани в пищни трика за по 500 паунда, върху почти еднотипен музикален съпровод. „
Истинско богатство е да слушаш Вера Маринова да говори за художествена гимнастика – преживяване, усещане, спомен, размисъл…!
ВИОЛЕТА ЕЛЕНСКА
Световната шампионска с ансамбъла от 1969г. е родена в град Долни Дъбник на 26-ти юли 1947г.
Завършила е НСА и специалност журналистика в СУ ”Кл. Охридски”. Работила е като журналист във вестниците“Народен спорт“, „Старт“ и „Поглед“.
За Световното първенство г-жа Еленска си спомня, че когато им намалили оценката заради широчината на обръчите,
всички много са плакали, докато са получавали бронзовите, а не златните медали, които всъщност си били заслужили с играта.
Цялата зала екалтирано е скандирала“България, България“, макар, че първи на стълбичката се класира ансамбълът на Русия.
БОГДАНА ТОДОРОВА
е родена на 4 април 1950г. в София.Дипломиран адвокат.
Имах удоволствието да си поговоря с нея в едно уютно кафенце в близост до зала „Универсиада“. Госпожа Тодорова дойде с куп снимки и статии и започна разака си от треньорката Юлия Трашлиева:
„Кака Юлка, както я наричахме беше и строга, но и много ни прощаваше. Прощаваше всичко, дори и много големи грешки. Аз имах проблеми с килограмите и тя все ми тарашеше багажа. На лагер във Варна бяхме, аз гладна като вълк, и дебнех да вляза да си открадна грозде от едно лозе в близост до залата и все треперех. Мислех си, леле ако ме хванат, как ще обяснявам коя съм и защо крада, а кака Юлка и бой щеше да ми хвърли, тя все ми казваше Боги, ти няма да си манекен на Родопа в Европа“ – със смях разказва Богдана Тодорова.
Тогава за наднормено тегло са ги глобявали от заплатата. Г-жа Тодорова разказва за един случай във Франция в едно кафе пред хотела им седнали и до тях хора пиели кока-кола. Тя гледала жадно и аха да си поръча, а Нешка Робева и казала „Боги, тая кока – кола струва половин заплата“ и така и двете само гледали жадно от страни.
Богдана Тодорова си спомни за усилените тренировки, за това как са сядали на земята толкова уморени след тренировка, че не са имали сили да мръднат, както тя се изрази, „мухите ни кацаха, а ние нямахме сили да вдигнем ръце и да ги изпъдим“.
Тогава не е имало хотел или общежитие за националния отбор и момичетата от провинцията са живеели по къщите на своите съотборнички. били са нещо повече от сестри и всяка от тях е плакала и се радвала за успехите или неуспехите на другата.
СОНЯ ПЕЕВА е родена на 27 септември 1948г. в София.
Състезател на клуб „Левски“.
СТЕЛА МИЛУШЕВА е родена на 10 септември 1949 г. в София.
На Богдана Тодорова и Стела Милушева е била поверена Нешка Робева, когато е влязла в залата, те са я учили на техника с въже и обръч, „а тя за кратко време не просто се научи, ами излизаше и ни побеждаваше“ – разказва Богдана Тодорова.
Госпожа Тодорова много се гордее със своята внучка София, която е шампион по художествена гимнастика на Хавай и все питала „Бабо, аз имам ли от твоята кръв малко, че да стана голяма шампионка?“
Изключително приятно и полезно е човек да се докосва до хора, които са пример за това как с трудолюбие и талант се покоряват световни върхове.
Йорданка Донкова – Честит рожден ден!
сеп. 28 цял-ден
Йорданка Донкова - Честит рожден ден!

Родена е на 28 септември 1961 г. в с Яна, Софийско. Завършва ВИФ (София). Състезава се активно 25 години (1971 – 1996) под ръководството на треньора Георги Димитров. Има 2 олимпийски медала и 9 медала от европейски първенства. Най-силната ѝ дисциплина е 100 метра с препятствия. Първата и единствена досега българска лекоатлетка – победителка в крайното генерално класиране от веригата „Мобил Гран при“.

В продължение на 27 години е световна рекордьорка в дисциплината 100 метра с препятствия 12.21 секунди. Рекордът е поставен в Стара Загора на 21 август 1988 г. и е подобрен от американката Кендра Харисън. Поставя 4 пъти световен рекорд през 1986 г. Също така притежава рекорда на европейските шампионати 12.38 секунди, постигнат в същата дисциплина.

Олимпийски шампион на летните олимпийски игри в Сеул през 1988 г. с олимпийския рекорд 12,38 секунди. Подобрен е чак на 7 август 2012 г. на Олимпийските игри в Лондон от австралийката Сали Пиърсън с резултат 12,35 секунди.

Мирела Демирева – Честит рожден ден!
сеп. 28 цял-ден
Мирела Демирева - Честит рожден ден!

Лека атлетика – Висок  скок
Родена: 28 септември 1989 г. в София, в семейството на лекоатлети. Баща и Красимир Демирев  е европейки шампион за юноши на 400 метра бягане с препятствия (1981). Майка ѝ Валя Демирева (Вълова) е част от българската щафета 4 х 100 метра, която се класира 4-та на Световното първенство по лека атлетика през 1987 г. в Рим и 5 на Олимпийските игри през 1988 г. в Сеул.
Професия: спортист
Образование: Бакалавър по политически науки в Нов български университет в София
Клуб: Берое – Стара Загора, Левски (Началните си стъпки в леката атлетика)
Треньор: Маринус Маркус Якобус ван Леувен
Започва кариера: 1997
Хоби: четене на книги

ПОСТИЖЕНИЯ:
Сребърни олимпийски игри 2016 г. в Рио
9-то място на финалист на световно първенство в Пекин 2015 г.
7-мо място на световно първенство на закрито в Бирмингам 2018 г.
Сребро на европейско първенство в Амстердам 2016
Сребро на европейско първенство в Берлин 2018 с PB 200 cm
Сребро на световно първенство за юноши в Бидгошч 2008
Бронз на европейско първенство за юноши в Хенгело 2007

окт.
12
сб
Лазар Лазаров – Честит рожден ден!
окт. 12 цял-ден
Лазар Лазаров - Честит рожден ден!

Роден на 12 октомври 1952 година. 

Професионалният път на Лазар Лазаров е изцяло свързан с „Левски“, състезател, треньор и спортен директор.

Неговото име стои зад най-високите спортни постижения на България през изминалите десетилетия. Ивет Лалова, Станка Златева, Петър Стойчев, Тайбе Юсеин, Мария Гроздева са само част от личностите прославили страната ни.

Лазаров работи и за Центъра по бойна подготовка и спорт на МВР, където са военизирани олимпийските ни звезди и треньори, там той отговаря за подборът.

Освен за елитните спортисти на „Левски“, Лазар Лазаров отговаря и за спортното училище (166 СУ „Васил Левски“), където се подготвят бъдещите шампиони.

Множество състезания, кампании за популяризиране на спорта за всички и церемонии са организирани с незаменимата му помощ.

През 2014 година, президента на Република България Росен Плевнелиев го удостои с медал „За заслуга“ за изключително големите му заслуги в областта на спорта и по повод 100-годишнината от създаването на СК „Левски“.

окт.
13
нд
Красимир Туманов – Честит рожден ден!
окт. 13 цял-ден

Роден е на 13 октомври 1961 година.

Той е първият български плувец спечелил сребърен медал от Европейско първенство за юноши през 1976 в Осло – Норвегия.

Красимир Туманов продължава своята кариера като треньор по плуване в Плувен клуб „Левски“. Неговото име стой зад успехите на Петър Стойчев, световен шампион и носител на 11 поредни Световни купи по плувен маратон, чийто личен треньор е, като и на Цветан Йорданов.

Красимир Туманов е и заместник председател на Плувен клуб „Левски“.

По време на тържествена церемония, по повод 50-годишния му юбилей,  Красимир Туманов дари на Музея на спорта медала си от европейското първенство за юноши през 1976 г. Туманов бе награден и с медал на БОК „Спортът за един мирен свят“, връчен му от Ваня Гешева. Именитият ни плувец получи награди още от: Поздравителен адрес от президента на Република България, Георги Първанов;.БФ Плувни спортове, връчена му от генералния секретар Таня Богомилова; Спортен клуб „Левски“, връчена от Люсиен Велчев,първи заместник председател; Столична община, от 166-то спортно училище; Плувен клуб „Спартак“ и др.

Красимир Туманов и Люсиен Велчев, в Музея на българският спорт, 13 октомври 2011 година – Церемония по повод 50 годишният юбилей на легендарният треньор.

Част от наградите за Красимир Туманов в Музея на българският спорт, 13 октомври 2011 година – Церемония по повод 50 годишният юбилей на легендарният треньор.

окт.
21
пн
Ина Ананиева – Честит рожден ден!
окт. 21 цял-ден
Ина Ананиева - Честит рожден ден!

Ина Тошева (Ананиева) – Художествена гимнастика

Родена на 21 октомври 1977 година, в София. 

Състезател на „Левски“ по художествена гимнастика, с треньор Илиана Раева.

  • През 1991, Ананиева печели сребърен медал като част от националния отбор на България по художествена гимнастика на Световното първенство в Атина, Гърция.
  • През 2012 става старши треньор на националния отбор по художествена гимнастика на България, след олимпийските игри в Лондон през 2012г. от тогавашния треньор Илиана Раева.
  • Под нейно ръководство златните ни момичета спечелиха множество медали и отличия, сред които и ценното злато на световното първенство в Измир през 2014 г.
  • През 2016 година грациите ни се окичиха и с два бронза – от европейското първенство по художествена гимнастика в Израел
  • Най-голямото постижение за Ина Ананиева като треньор е бронзовият медал   от Олимпиадата в Рио през 2016 г.
  • В края на 2016 година, Ина Ананиева напусна поста старши-треньор на национален ансамбъл – жени, но остава в гимнастиката като Президент на клуб „Левски – Илиана“.
  • През 2022 година беше удостоена с пластика (СОВА) и грамота за принос към столичното образование, със заповед № РД 01-560/30.06.2022 г. началникът на Регионално управление на образованието – София-град, Ваня Кастрева.
окт.
24
чт
Петър Стойчев – Честит рожден ден!
окт. 24 цял-ден
Петър Стойчев - Честит рожден ден!

Петър Стойчев – Плуване в открити води
Най-успелият български плувец.

Роден на 24 октомври 1976 г. в Момчилград.
Състезава се за спортен клуб Левски в дисциплините 400 m и 1500 m свободен стил, с треньор от 1998 г. е Красимир Туманов.

Носител е на световната купа по плувен маратон за 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 г. – 11 поредни години.
2000 година – Сребърен медал от световното първенство на 10 km;
2003 година – Трето място на 25 km на Световното първенство по плуване – Барселона, Испания;
2004 година – Участие в Олимпийските игри в Атина в дисциплините 400 метра свободен стил и 1500 метра свободен стил; Трето място на 25 km на Европейското първенство по плуване в Мадрид, Испания;
2005 година – Трето място на 10 km на Световно първенство по плуване в Монреал, Канада; Трето място на 25 km на Световно първенство по плуване в Монреал, Канада;
2006 година – Бронзов медал на 25 km на Световното първенство Неапол, Италия;
2007 година – поставя световен рекорд по най-бързо преплуване на протока Ла Манш – за пръв път в историята под 7 часа.
2008 година – Шесто място на 10 km на Олимпийските игри в Пекин;
2009 година – Петър Стойчев е избран за най-добър плувец в света в най-мащабното гласуване на сайта на Световната асоциация по плуване в открити води;
2010 година – 5-и в Гран при на FINA по плуване – дистанцията 10 km; Бронзов медал на 25 km от Световното първенство в Робервал, Канада
2011 година – Световен шампион по плуване на 25 km в открити води в Шанхай; Второ място на Европейското първенство по плуване в открити води в Ейлат, Израел.
2013 година – Министър на физическото възпитание и спорта в служебното правителство на Марин Райков.
2016 година – Печели златен медал в дисциплината 400 m в свободен стил на Световното зимно първенство по плуване в Тюмен, Русия
2018 година – Петър Стойчев е първият и единствен българин, поканен и приет в Международната зала на плувната слава (САЩ) – елитарен клуб на най-бележитите спортисти.

Освен това е старши лейтенант към Центъра за бойна подготовка и спорт на Министерството на вътрешните работи (ЦБПС на МВР).

ное.
1
пт
Ванина Миланова: Честит рожден ден!
ное. 1 цял-ден
Ванина Миланова: Честит рожден ден!

Ванина Миланова – Генерален секретар на Сдружение „ЛЕВСКИ-Спорт за всички“

Родена на 01 ноември 1976 година, в София.

Ванина Миланова създава едни от емблематичните проекти спорт за всички на „Левски“ и е двигател на честванията „100 години Левски“, отбелязани с повече от 45 събития за различните спортове.

от 2015 година до сега – Генерален секретар на Сдружение „ЛЕВСКИ-Спорт за всички“;

от 2021 година до сега – През март е избрана единодушно за президент на асамблеята на Европейската асоциация на многоспортовите клубове

2017-2021 година – Първи президент на Европейската асоциация на многоспортовите клубове.

2015-2016 година – член на комисията на високо ниво за масовият спорт под ръководството на европейски комисар Тибор Наврачич;

2007-2015 година – маркетингов директор на Спортен клуб „ЛЕВСКИ“;

Ръководител и създател на множество европейски проекти по “ Еразъм+Спорт“  и „Младежта в действие“.

ное.
13
ср
Мария Петрова – Честит рожден ден!
ное. 13 цял-ден
Мария Петрова - Честит рожден ден!

Мария Петрова – художествена гимнастика

Родена на 13 ноември 1975 г., в Пловдив

Състезател на „Левски“ по художествена гимнастика

Спортни постижения

Олимпийски игри

1996 г. XXVI олимпийски игри в Атланта – 5-о място многобой

1992 г. XXV олимпийски игри в Барселона – 5-о място многобой

Трикратен световен шампион в многобоя

1995 г. Виена, Австрия

1994 г. Париж, Франция

1993 г. Аликанте, Испания

Двукратен европейски шампион в многобоя

1994 г. Солун, Гърция

1992 г. Щутгарт, Германия

Европейска купа многобой

1993 г. Малага, Испания

Професионална кариера:

от 2009 г.- Вицепрезидент на ТК по художествена гимнастика към ЮЕГ

от 2005 г.- Член на ТК по художествена гимнастика към ЮЕГ

Международен съдия от 2001 г.

от 2004 г.- Председател на съдийската комисия по художествена гимнастика към БФХГ

от 2001 г.- Член на УС на БФХГ

ное.
19
вт
Иванка Христова – Годишнина от рождението
ное. 19 цял-ден
Иванка Христова - Годишнина от рождението

Иванка Христова – лека атлетика, тласкане на гюле

Родена на 19 ноември 1941 година, в с. Осиковица, Софийски окръг

Починала на 24 февруари 2022 година. 

Иванка Христова печели  първия в историята на българската атлетика златен олимпийски медал на Игрите в Монреал 1976 г., същата година е определена за „Спортист № 1 на България“.

Наричат я „световна рекордьорка по поставени национални рекорди“. Участва на четири поредни олимпиади, на които печели злато и бронз (1972 – Мюнхен), като винаги е сред Топ 10.

По нейно време още няма световни първенства, а на европейските печели злато в Мюнхен 1976, два пъти сребро – в Прага 1967 и в Белград 1969 плюс бронз в Катовице 1975. Световна, европейска и олимпийска рекордьорка.

Иванка Христова е носител на най-високото държавно отличие в България – орден „Стара планина” първа степен, удостоен по повод 100-годишнината от създаването на СК „Левски“ (2014), както и „Заслужил майстор на спорта“ (1968), „Герой на социалистическия труд“ (1976), ордените „Народен орден на труда“, бронзов (1963) и златен (1972) и „За трудово отличие“ (1968). Удостоена със званието почетен гражданин на Кюстендил през 1972 г.

Иванка Христова работи и дълги години в администрацията на „Левски“

ное.
24
нд
Катрин Тасева – Честит рожден ден!
ное. 24 цял-ден
Катрин Тасева - Честит рожден ден!

Художествена гимнастика – Индивидуално
Родена: 23 ноември 1997 г. в Самоков
Образование: Национална спортна академия „Васил Левски“
Клуб: Левски Илиана
Треньор: Силвия Стойнева-Русева, Бранимира Маркова
Начало на кариерата: 2000 г.
Хоби: бокс, тенис

ПОСТИЖЕНИЯ:
Сребърен медал, отборно състезание – FIG RG World Championships 2018 в София, България
Бронзов медал, отборно състезание – UEG European RG Championships 2019 в Баку, Азербайджан
Сребърен медал, финал с лента – UEG European RG Championships 2017 в Будапеща, Унгария
Сребърен медал, финал с топка – Европейски игри 2019 в Минск, Беларус
Бронзов медал, финал с лента – Европейски игри 2019 в Минск, Беларус
Многобройни медали от състезания от FIG RG World Cup Series
Многобройни медали от състезания FIG RG Challenge Cup
Многобройни медали от FIG RG Grand Prix Tournaments

ное.
28
чт
Християна Тодорова – Честит рожден ден!
ное. 28 цял-ден
Християна Тодорова - Честит рожден ден!

Християна Тодорова, художествена гимнастика

Родена на 28 ноември 1994 година, в София. 

Завоювала бронзов медал – Олимпийски игри Рио де Жанейро /2016/, златни медали – Световно първенство – Монпелие /2011/ и Измир /2014/, бронзов медал – Световно първенство – Москва /2010/.

ное.
30
сб
Нина Иванова – Честит рожден ден!
ное. 30 цял-ден
Нина Иванова - Честит рожден ден!

Днес,

Рожден ден празнува Нина Иванова – директор на 166 Спорт училище „Васил Левски“.

Сдружение „Левски- Спорт за всички“ изказва своите най-сърдечни поздрави за крепко здраве и високи спортни постижения на нейните възпитаници!

САМО ЛЕВСКИ! 

дек.
1
нд
Янко Русев – Честит рожден ден!
дек. 1 цял-ден
Янко Русев - Честит рожден ден!

Янко Русев – Вдигане на тежести

Роден на 01 декември, 1958 година, Ивански

Носител на 5 световни, 5 европейски и олимпийска титла от летните олимпийски игри в Москва през 1980 г. В актива му са 34 световни рекорда и е единственият български щангист, представен в Световния музей на славата за щангисти в Истанбул.

 

дек.
9
пн
Красимира Гогова – Годишнина от рождението
дек. 9 цял-ден
Красимира Гогова - Годишнина от рождението

Красимира Гогова – Баскетбол

Родена на 09 декември 1960, в София

Починала на 04 май 2019, в София 

Тя бе част от “синият” тим, който спечели Купа “Лиляна Ронкети” /1978/, и дългогодишен старши треньор на женската баскетболна школа на Левски.

error

Абонирайте се за да получавате актуалните новини за Сдружение "Левски-Спорт за всички" навреме!