На 18 декември, в София официално приключи пилотната фаза на проект „PACE – Родители и деца активни заедно (PArents & Children active togEther)“. Домакините от Сдружение „Левски-Спорт за всички“ организира заключителна среща на партньорите, с участието на треньори и мениджъри. Обсъдени бяха ползите, трудностите и перспективите на инициативата за трайно внедряване в спортните програми на клубовете.
Сдружение „Левски-Спорт за всички“, с подкрепата на „Олимпиакос“ (Гърция) и „Лацио Текбол“ (Италия) разработи програмата за спортни занимания на родители и деца заедно вдъхновени от опита на своите треньори, и споделените трудности на семействата.
В забързаното ежедневие, семействата все по често трябва да избират дали децата или родители да тренират. С инициативата „PACE – Родители и деца активни заедно (PArents & Children active togEther)“ партньорите от България, Гърция и Италия подкрепят сближаването на родители и деца , осигурявайки им повече време заедно. Тренирайки заедно семействата освен забавни часове заедно, изграждат връзка с клуба и опознават спорта и свързаните потребности на децата си. Целта е програмата да се превърне в част от тренировъчният процес в клубовете.
Работата по програмата стартира още в началото на годината, когато клубовете разработиха ръководство за организация и провеждане на спортни занимания за родители и деца. Под внимание беше взето необходимостта от адаптиране на програмите и упражненията, така че да са подходящи за различни възрасти и физически способности, безопасност, пособия и комуникация. Наръчника „PACE – Родители и деца активни заедно“ сега е наличен и за безплатно ползване от всички заинтересувани организации на български и английски език.
За качествено изпълнение на програмата, партньорите обучиха 106 треньори по различен вид спорт и мениджъри за организация, методика на провеждане на спортни занимания за семейства и ползите от тях. По време на обученията различните спортни специалисти дадоха ценни насоки за възможностите за адаптация и приложение на заниманията в тяхната собствена дисциплина.
От април до ноември бяха организирани и 18 пилотните издания на PACE тренировки в Албена, Пирея, Рим, София и Шабла, с повече 2200 участници по 13 вида спорт. Заниманията бяха посрещнати с интерес и ентусиазъм от страна на участниците и клубовете. Децата имаха възможност да влезнат в ролята на треньори за своите родители, а клубове припознаха програмата, като полезна е бъдещата постоянна част от техните обучения.
Преди ден в София, се срещнаха партньорите за да анализират резултатите от пилотното издание. Председателя на Сдружение „Левски-Спорт за всички“, Люсиен Велчев връчи сертификати на участниците и коментира:
„Много е важно в нашето забързано ежедневие да не губим връзката с нашите семейства. Спорта трябва да е повод за сближаване, а не дистанциране и конфронтация.“
Генералният секретар на сдружението Ванина Миланова, координатор на проекта и президент на асамблеята на Европейската асоциация на многоспортовите клубове сподели как се е родила идеята за тази инициатива.
„С колегите от EMCA обсъждаме идеята за програма, която да обединява тренировките на родителите и техните деца от няколко години. Живота на европейците е все по-забързан и натоварен, всеки родител иска най-доброто за своето дете и е склонен да жертва собственото си време за физическа активност в името на това детето да спортува. И така родителите прекарват часове в задръстване или чакане пред залите. Организирайки съвместни или успоредни занимания за членовете на семейството предоставяме съвършено нова спортна услуга.„
Програмата беше подкрепена и от Министерство на спорта на Италия, община Пирея, община Шабла, Европейска Асоциация на многоспортовите клубове,Централен полицейски карате и джу джицу клуб, Джудо клуб „Топалов“ и финансирана от програма „Еразъм“ на Европейският съюз.